Epidemia odry w Polsce – czy jest się czego bać?

Europa o krok od epidemii

0

Europa o krok od epidemii

Według najnowszych raportów WHO Europa jest poważnie zagrożona wybuchem epidemii odry. Wskaźnik zachorowań na tę chorobę jest obecnie najwyższy od kilku lat. Francja, Wlochy, Grecja, Serbia – to tylko niektóre z krajów, w których odnotowano rekordową ilość chorych na odrę. Epidemia u naszych zachodnich sąsiadów, rozwija się w piorunującyym tempie. Sprawa jest na tyle poważna, że Niemcy chcą przywrócenia obowiązkowych szczepień przeciwko tej chorobie. Czy w takim razie w Polsce także mamy się czego bać?

Niestety dane nie są zbyt optymistyczne, ponieważ na terenie sąsiadującej z Polską Ukrainy, odra powróciła. Wszystko za sprawą rosnącej popularności antyszczepionkowców, którzy zniechęcają do szczepienia swoich dzieci, tłumacząc tę tezę, szkodliwością szczepionki na odrę. Jakiś czas temu, wysunięto bowiem teorię, że szczepionka ta może przyczyniać się do rozwoju autyzmu u dzieci. Teoria jednak nigdy nie została potwierdzona, a jej twórcy zarzuca się manipulację wynikami badań i nierzetelną prace naukową.

Epidemia odry w Polsce - czy jest się czego bać?

Dlaczego odra jest niebezpieczna?

Groźne są przede wszystkim powikłania, które może spowodować odra. Do najbardziej niebezpiecznych należą:

  • zapalenie mięśnia sercowego
  • zapalenie mózgu
  • podostre stwardniające zapalenie mózgu
  • bakteryjne zapalenie płuc
  • poronienie podczas ciąży

Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez styczność z wydzieliną z nosa lub śliną osoby chorej. Okres wylęgania odry to zazwyczaj 10-12 dni i po tym  czasie dopiero ujawniają się jej objawy. Niektóre z wymienionych powikłań, w skrajnych przypadkach, mogą doprowadzić nawet do śmierci, szczególnie podostre stwardniające zapalenie mózg. Ze względu na to, że odra jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób wirusowych, osoba, która nie została zaszczepiona przeciwko tej chorobie, a tym samym nie wytworzyła odporności przeciwko niej, pozostaje bezsilna.

Szczepienie jedynym ratunkiem

Szczepionkę przeciwko odrze podaje się w Polsce małym dzieciom w 13-14 miesiącu ich życia, natomiast drugą dawkę – w 10 roku życia dziecka. Szczepienie to jest obowiązkowe. Obecnie jednak Ministerstwo Zdrowia w Polsce, przygotowało nowy projekt, który szczepieniem przeciwko odrze, ma objąć także osoby dorosłe. Chodzi przede wszystkim o jednostki, które nie zostały zaszczepione w dzieciństwie lub nie mają udokumentowanych takich szczepień. Program ma zapewnić bezpieczeństwo obywatelom i zapobiec powstaniu epidemii odry w naszym kraju.

Jest się czego bać odra i jej powikłania potrafią być naprawdę poważne.

Leave A Reply

Your email address will not be published.