Koreańska pielęgnacja twarzy – na czym polega? Jak ją stosować?

Koreanki już od najmłodszych lat uczą się podstawowych zasad dbania o skórę.

0

Koreanki już od najmłodszych lat uczą się podstawowych zasad dbania o skórę.

W przeciwieństwie do Europejek, wydają więcej pieniędzy na kosmetyki do pielęgnacji niż na te do makijażu. Koreańska pielęgnacja twarzy skupia się przede wszystkim na zapobieganiu, ponieważ jest ono zdecydowanie łatwiejsze i bardziej skutecznie niż leczenie. Na czym ona polega i jakie są jej najważniejsze elementy?

 

Koreańska pielęgnacja twarzy – zadbana cera, to podstawa.

Kobiety w Korei Południowej stosują specjalne rytuały pielęgnacyjne, aby ich cera była jędrna i promienna. Wykonują je regularnie, rano i wieczorem, a czasem nawet w ciągu dnia. Rytuały te polegają na łączeniu ze sobą pielęgnacji, upiększania oraz ochrony przed promieniowaniem UV. Nie są one przykrą koniecznością, a przyjemnym sposobem na relaks. Koreanki wiedzą, że długofalowe i kompleksowe dbanie o urodę jest dużo bardziej opłacalne, niż doraźne ukrywanie niedoskonałości.

Na europejskim rynku bardzo dużą popularnością cieszą się nie tylko kosmetyki koreańskie, ale również tamtejsza filozofia pielęgnacji. Jednym z jej najważniejszych elementów jest specjalny rytuał pielęgnacyjny przeprowadzany w dziesięciu krokach. Oczywiście nie ma potrzeby stosowania ich wszystkich. Z powodzeniem można pominąć niektóre kroki lub zastąpić je innymi. W koreańskiej pielęgnacji twarzy można wyróżnić kilka etapów, z których każdy ma swój konkretny cel.

 

Oczyszczanie.

Demakijaż i oczyszczanie twarzy, to najważniejszy krok w koreańskiej pielęgnacji twarzy. Nawet najdroższy kosmetyk nałożony na nieodpowiednio umytą skórę nie będzie mógł zadziałać w pełni. Dlatego też należy oczyszczać ją dwuetapowo. Do tego celu najlepiej sprawdzają się:

  • produkt do demakijażu oraz olejek myjący – kosmetyk do demakijażu pomoże oczyścić delikatne okolice oczu i ust. Natomiast olejek myjący rozpuści resztki kosmetyków i część zanieczyszczeń znajdujących się na skórze. Można też połączyć używanie olejku z krótkim masażem twarzy;
  • kosmetyk myjący na bazie wody – po umyciu twarzy olejkiem, warto sięgnąć po żel, piankę lub inny produkt delikatnie myjący. Pozwoli on jeszcze dokładniej usunąć sebum, kurz, pozostałości makijażu oraz inne zanieczyszczenia.

 

Złuszczanie.

Używanie peelingu dwa razy w tygodniu pomaga dłużej utrzymać cerę w dobrym stanie. Może to być produkt z drobinkami, enzymatyczny lub z kwasami. Jego zadaniem jest przede wszystkim pozbycie się martwego naskórka, a także oczyszczenie porów, wyrównanie kolorytu skóry i poprawienie krążenia. Nie należy zapominać o peelingu, ponieważ stymuluje on produkcję kolagenu oraz wspomaga regenerację naskórka. Dzięki niemu kosmetyki łatwiej wnikają w głębsze warstwy skóry.

Koreańska pielęgnacja twarzy - na czym polega?

Tonizowanie.

W Europie tonizowanie jest często pomijane, natomiast w koreańskiej pielęgnacji twarzy jest to jeden z podstawowych kroków, o których należy pamiętać. Dowodem na to może być niedawno powstały w Korei Południowej trend, nazywany „7 skin method”. Polega on na aplikowaniu na twarz aż siedmiu warstw toniku. Produkt ten ma zwykle lekką, wodnistą konsystencję. Delikatnie oczyszcza skórę, nawilża, poprawia jej elastyczność oraz wyrównuje jej pH.

Tonik można stosować na dwa sposoby – spryskiwać nim twarz lub przecierać delikatnie mokrym płatkiem kosmetycznym.

 

Odżywianie i inne zadania specjalne.

Przed nałożeniem kremu Koreanki aplikują kosmetyki, które pomagają na konkretny problem skóry. Mają one za zadanie m.in. rozjaśniać przebarwienia, działać przeciwzmarszczkowo lub likwidować niedoskonałości. Są to produkty, takie jak:

  • esencje – preparaty o lekkiej i wodnistej konsystencji, zawierające wiele składników aktywnych;
  • ampułki, sera, koncentraty oraz lotiony – kosmetyki o gęstszej konsystencji i jeszcze bardziej skoncentrowanym działaniu niż esencja. Niektóre z nich stosuje się jedynie miejscowo;
  • maski do twarzy – działają jak kompres. Zwykle są wykonane z mikrofibry lub hydrożelu. Maska do twarzy przynosi dużo szybsze efekty niż stosowanie kremu. Dodatkowo nałożenie jej po zaaplikowaniu innych kosmetyków, zatrzymuje na dłużej substancje odżywcze w skórze.

 

Nawilżanie

Koreanki korzystają zwykle z kremów nawilżających o dość gęstej konsystencji. Produkty te posiadają w swoim składzie odżywcze oleje oraz substancje odbudowujące i wiążące wodę w skórze. Stosuje się je na noc, jako ostatni krok rytuału pielęgnacyjnego.  Raz w tygodniu natomiast zaleca się zastąpienie kremu nawilżającego maseczką całonocną, czyli kosmetykiem o jeszcze intensywniejszym działaniu.

 

Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przed słońcem, to jeden z filarów koreańskiej pielęgnacji twarzy. Koreanki wiedzą, że nie wystarczy jedynie używanie podkładu lub kremu BB z filtrem. Regularnie, przed każdym wyjściem stosują produkty chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB. Preferują te z jak najwyższym filtrem. W ten sposób chronią swoją skórę przed powstawaniem przebarwień oraz przedwczesnym starzeniem się.

 

 

Koreańska pielęgnacja twarzy, to świadome wybieranie odpowiednich dla swojej cery produktów oraz systematyczne ich używanie.

Wbrew pozorom stosowanie się do jej zasad nie jest wcale takie trudne ani nie zajmuje dużo czasu. Wymaga jedynie wyrobienia odpowiednich nawyków oraz nauczenia się kolejności nakładania produktów – od najlżejszego, do najbardziej treściwego w konsystencji.

Dodatkowo rytuał ten można zmieniać, w zależności od aktualnych potrzeb skóry oraz pory roku.

Leave A Reply

Your email address will not be published.