Napar z lnu a nasze zdrowie – zastosowanie

Napar z lnu a nasze zdrowie - zastosowanie naparu

0

Napar z lnu to często wykorzystywany środek leczniczy.

W jaki sposób stosować zaparzone siemię lniane i w jakim celu najczęściej się to robi?

Len – właściwości lecznicze

Siemię lniane to przede wszystkim źródło błonnika oraz kwasów omega. W przypadku naparu z lnu lecznicze działanie należy przypisywać głównie błonnikowi, ponieważ pod wpływem temperatury kwasy omega utleniają się. Błonnik, który znajduje się w lnie, stanowi doskonałą ochronę dla błony żołądka. Dlatego napar z lnu może być środkiem wspomagającym w przypadku zapalenia lub przy chorobie wrzodowej. Niektórzy stosują go także w przypadku refluksu, kiedy pojawiają się kwaśne odbijania, które mogą uszkadzać śluzówkę przełyku.

Błonnik rozpuszczalny w wodzie, który zawarty jest w lnie, jest również bardzo dobry dla ścian jelit. Chroni je przed wpływem szkodliwych substancji, co jest istotne zwłaszcza w przypadku stosowania diety detoksykacyjnej lub przy radykalnej diecie odchudzającej. Błonnik zawarty w siemieniu lnianym chroni również przed nadmiernym wchłanianiem tłuszczu w jelitach.

Napar z lnu a nasze zdrowie - zastosowanie

Napar z lnu może być również stosowany w przypadku występowania męczącego kaszlu. Ta dolegliwość może stać się dzięki siemieniu mniej uciążliwa dzięki przeciwzapalnym właściwościom tej rośliny. Ponadto śluz, który wydziela się w czasie parzenia lnu działa kojąco na także na śluzówkę dróg oddechowych. Dlatego też warto pić napar z lnu między innymi podczas zapalenia oskrzeli czy płuc.

Działanie zewnętrzne lnu

Oprócz zastosowania w terapiach wewnętrznych, siemię lniane można stosować także zewnętrznie. W przypadku suchej i pękającej skóry maseczka z siemienia lnianego może przynieść sporą ulgę. Zaleca się, by len do maseczki pielęgnacyjnej parzyć przynajmniej przez dziesięć minut. Gdy len jest już odpowiednio gęsty, można nakładać go na skórę. Istotne jest to, by przed nałożeniem upewnić się, że surowiec do maseczki ma odpowiednią temperaturę i nie poparzy skóry. Maseczkę z lnu zmywa się ciepłą wodą po upływie dwudziestu minut.

W jaki sposób parzyć len?

Siemię lniane zazwyczaj parzy się w gorącej wodzie, przez co najmniej dziesięć minut. Zaparzony len wytwarza śluz, który ma bardzo dobry wpływ na zdrowie. Siemię do parzenia można zakupić jako całe nasiona lub w formie zmielonej.

Jeśli siemię lniane ma uzupełnić błonnik, wtedy lepiej jest wybrać tę drugą formę.

Leave A Reply

Your email address will not be published.