Napar z siemienia lnianego – dlaczego jest tak skuteczny?

1

Siemię lniane – dawka zdrowia zaklęta w nasionach!

Len kojarzy nam się głównie z przemysłem włókienniczym i otrzymywaniem oleju. Tymczasem ma on szereg dobroczynnych właściwości, a cały sekret tkwi w… siemieniu lnianym! Są to drobne, brązowe nasionka lnu – mielone lub całe, powszechnie dostępne w aptekach, sklepach zielarskich a niejednokrotnie również w większych marketach. Z wyglądu niepozorne, niosą za sobą wiele leczniczych właściwości. Wszystko za sprawą zawartych w nasionach związkach takich jak śluzy, kwasy organiczne, lignany, fitosterole , witamina E czy glicerydy.

1) Nasiona lnu mają działanie osłaniające na przewód pokarmowy. Macerat z siemienia, dzięki dużej zawartości śluzów, pokrywa błony narządów wewnętrznych, dzięki czemu stosowany jest z powodzeniem w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przy antybiotykoterapii oraz w przypadku stosowania salicylanów, które ze względu na kwaśny odczyn wykazują działanie drażniące na błony śluzowe.
2) Obniżają cholesterol. Dzięki dużej zawartości steroli, regularne spożywanie naparów i odwarów z nasion lnu obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko zmian miażdżycowych.
3) Regulują przemianę materii. Spożywanie nasion lnu, pomaga uporać się z zaparciami. Wszystko za sprawą tego, że siemię spożyte w większych ilościach działa przeczyszczająco, na skutek pęcznienia w jelitach. Dzięki temu przyspiesza perystaltykę jelit i reguluje częstość wypróżnień. Warunkiem jest jednak popicie nasion lnu dużą ilością wody – w przeciwnym wypadku nasiona zaczopują światło jelita grubego i uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego.
4) Działają przeciwzapalnie. Okłady z nasion lnu znajdują zastosowanie w leczeniu odmrożeń, owrzodzeń i stanów zapalnych skóry – działają bowiem regenerująco i osłaniająco na tkanki i błony śluzowe.
5) Wykazują działanie przeciwnowotworowe. A to za sprawą znacznej ilości lignanów. Naukowo udowodniono, że zwiększone spożycie tych związków skutkuje zahamowaniem wzrostu komórek raka sutka i spadkiem migracji komórek rakowych. Tak więc regularne spożywanie nasion lnu w niewielkich ilościach, może przyczynić się do zmniejszenia zachorowalności na raka piersi, zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzalnym.
6) Obniżają poziom cukru we krwi. Z tego tytułu, mogą być zalecane osobom zmagającym się z cukrzycą.

Nasiona lnu można przyrządzić w formie maceratu, naparu, odwaru lub okładu.

Macerat – 5-10g nasion lnu zalewamy letnią wodą (3/4 szklanki) i odstawiamy na 30 minut.
Napar – 1 łyżkę nasion lnu zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy na 15 minut.
Odwar – 1 łyżkę siemienia lnianego zalewamy szklanką letniej wody i gotujemy pod przykryciem przez 15 minut.
Wszystkie powyższe formy są przeznaczone do użytku wewnętrznego, w przypadku nieżytów żołądka, chorób oskrzeli, owrzodzeń, problemów z wypróżnianiem.
Okład – 50g zmielonego lnu zalewamy ½ szklanki wrzącej wody. Mieszamy, gotujemy na wolnym ogniu, odstawiamy na 15 minut. Tak przygotowanym płynem nasączmy gazę i przykładamy do rany.

1 Comment
  1. ania102 says

    Może nie smakuje zbyt dobrze, ale doskonale pomaga na problemy żołądkowe!

Leave A Reply

Your email address will not be published.