Niedobór wapnia – jak rozpoznawać i jak zapobiegać?

0

Wapń jest jednym z pierwiastków, które znajdują się w organizmie człowieka  a jego niedobór oraz nadmiar mogą powodować niekorzystne oddziaływanie na nasze ciało. Sytuacja w której jest go za dużo, nie jest jednak tak popularna jak ta, w której jest go za mało.

Jak zapobiegać takim sytuacjom?

Niepożądane sytuacje w naszym ciele powodują sygnały ostrzegawcze, tym przypadku może być to skurcz mięśni, mrowienie, bóle w stawach, kruchość zębów, problemy ze snem czy mniejsze tętno. W przypadku dzieci, może objawiać się to zaburzeniami wzrostu oraz wypadaniem zębów a u osób starszych rozwojem osteoporozy. Jak zatem można zwiększyć ilość wapnia w naszym ciele?

Jednym z najprostszych sposobów jest odpowiednia dieta. Powinna zawierać ona takie pokarmy jak mleko i jego przetwory – należy jednak pamiętać, że sery żółte zawierają kilkukrotnie więcej wapnia niż sery twarogowe, jajka, orzechy, ryby takie jak szproty, sardynki, łosoś, makrela (ważne by miały kościec- ości), orzechy, warzywa liściaste, suszone morele lub figi.

Innym sposobem zwiększenia tego pierwiastka w ciele jest stosowanie różnorakich suplementów diety zawierających ten pierwiastek – należy pamiętać aby nie przekraczać wtedy maksymalnej dawki dla swojego organizmu – z reguły do 4g dziennie. Osoby chore na kamicę nerkową czy tarczycę powinny skonsultować się z lekarzem w celu opinii czy mogą uzupełniać swoją dietę o wspomniane suplementy. Dbając o dietę bogatą w wapień należy również tak samo mocno zwrócić uwagę na witaminę D i pokarmy które ją dostarczają szczególnie ryby – łosoś czy węgorz ponieważ dzięki tej witaminie wzrasta zdolność przyswajania wapnia w organizmie.

    Należy zwracać bardzo dużą uwagę w celu utrzymania prawidłowego poziomu nie tylko wapnia ale i wielu różnych pierwiastków znajdujących się w naszym organizmie.

Każdy z nich pełni swoją rolę a jego brak, może być bardzo przykry i nieprzyjemny w skutkach. Należy z rozwagą i rozsądkiem sugerować się wszystkimi zaleceniami a każdą traktować przez pryzmat swojej osoby. W przypadku przepisania przez lekarza antybiotyku, należy poinformować go o zażywaniu wapnia, gdyż zmniejsza on jego wchłanianie.

Im szybciej zwrócimy uwagę na niepokojące sygnały i dobrze je rozpoznamy, tym szybciej będziemy w stanie temu zapobiec.

Leave A Reply

Your email address will not be published.