Prawidłowa pielęgnacja suchych włosów

0

Zdrowy włos zawiera w sobie około 10% wody, która znajduje się przede wszystkim w łusce i trzonie włosa.

Przed nadmierną utratą wilgoci włosy chroni otoczka tłuszczowa stworzona przez sebum. Kiedy ta zostaje uszkodzona, woda z łatwością ucieka z włosów, przez co te tracą swój połysk, stają się łamliwe, a ich końcówki ulegają rozdwajaniu. Poza tym tracą one swoją elastyczność, są osłabione i sprawiają problem przy rozczesywaniu. Wszystkie te objawy sugerują nam, że włosy są suche.

Do takiego stanu najczęściej można je doprowadzić przez nadmierne używanie suszarek do włosów czy prostownic. Poza tym uszkodzić je może intensywne rozjaśnianie, koloryzacja czy trwała ondulacja, jak również używanie szamponów zawierających silne detergenty.

Problem suchych włosów, mimo iż kłopotliwy nie jest nierozwiązywalny. Jak zatem pielęgnować włosy suche?

Mycie

W pierwszej kolejności odnieść się trzeba do mycia takich włosów. Przede wszystkim nie należy ich myć w zbyt ciepłej wodzie, która pozbawia ich naturalnych substancji. Włosy suche płukać najlepiej w wodzie chłodnej, ułatwiającej zamknięcie łusek. Po umyciu nie należy natomiast pocierać ich zbyt intensywnie ręcznikiem. Lepszym rozwiązaniem będzie zwinięty turban.

Czesanie

Włosy suche czesać trzeba delikatnie, przytrzymując je u nasady. Nie zaleca się czesania intensywnego, czego efektem będzie ich wypadanie. Dobrze jest też zaopatrzyć się w szczotkę lub grzebień z naturalnego włosia. Pamiętać trzeba również o tym, że na włosy suche negatywnie oddziałują suszarki, lokówki czy prostownice, których należy unikać i używać jak najrzadziej.

To oczywiście nie wszystko, co możemy zrobić dla naszych suchych włosów. Chcąc utrzymać je w dobrej kondycji, sięgać trzeba po specjalne szampony i odżywki im przeznaczone. Poza tym trzeba je chronić przed wiatrem, mrozem i słońcem, a końcówki regularnie podcinać co 6-8 tygodni. Ważna jest również dobrze zbilansowana dieta.

Leave A Reply

Your email address will not be published.