Tabletki antykoncepcyjne, to jedna z najpopularniejszych form zapobiegania ciąży stosowana przez kobiety. W prosty sposób pozwalają kontrolować cykl menstruacyjny, a ich skuteczność jest bardzo duża.
Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych
Podstawowy podział tabletek antykoncepcyjnych dzieli je na jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Każdy z tych rodzajów dedykowany jest dla określonych grup kobiet, a o wyborze decyduje prowadzący lekarz ginekolog.
Tabletki jednoskładnikowe, zwane są inaczej minipigułkami. W ich skład wchodzi tylko jeden hormon — progestagen. Do najpopularniejszych preparatów jednoskładnikowych, dostępnych w aptekach w 2018 roku należą:
- Symonette
- Azalia
- Cerazette
- Limetic
Antykoncepcja dwuskładnikowa jest znacznie częściej stosowana niż jednoskładnikowa, ponieważ pozwala w lepszy i bardziej naturalny sposób kontrolować cykl menstruacyjny. W skład tabletek dwuskładnikowych wchodzą 2 hormony — progestagen oraz estrogen. Działanie tych hormonów ma bardzo szeroki wpływ na zmiany zachodzące w ciele kobiety, m.in. powodują zahamowanie procesu owulacji oraz dojrzewania pęcherzyków Graafa. Tabletki 2 składnikowe przyjmuje się w różnych schematach, które zleca lekarz. Do najpopularniejszych preparatów zawierających 2 wspomniane wyżej hormony, dostępnych w aptekach w 2018 roku, należą:
- Naraya
- Yasmin
- Ovulastan
- Yasminelle
- Qlaira
- Microgynon
Do tabletek antykoncepcyjnych, zazwyczaj dołączone są także tzw. tabletki placebo. Nie zawierają one w swoim składzie składników aktywnych (tzn. hormonów). Przyjmuje się je po to, aby kobieta nie zapomniała po zakończeniu jednego cyklu antykoncepcji, rozpocząć kojonego, co mogłoby wiązać się z ryzykiem niechcianej ciąży.
Tabletka dzień po
Oprócz wspomnianych wcześniej tabletek antykoncepcyjnych istnieje jeszcze jeden ich rodzaj — tzw. tabletka dzień po. Z odstępnych na rynku w 2018 preparatów, wyróżnić można preparat ellaone. Może być ona stosowana do 5 dni po stosunku.